Wskazówki:
Z ciasta można uformować 1 większy chleb, czas pieczenia wydłuży się o ok 5 minut.
Chleb można upiec w prostokątnej foremce ( jak do keksu).
Do ciasta można dodać inne pestki i nasiona, np. pestki dyni, czarnuszkę.
Przed pieczeniem można ciasto lekko naciąć ostrym nożem.
Wysoka temperatura na początku pieczenia powoduje powstanie chrupiącej skórki.
Przygotowanie:
Krok 1 – Do naczynia miksującego założyć nóż, wlać wodę, dodać pokruszone drożdże. Zamknąć pokrywę dzbanka, zamknąć zaślepkę, wymieszać – czas 10 sekund, prędkość 4.
Krok 2 – Otworzyć pokrywę dzbanka, do drożdży dodać mąkę żytnią i pszenną oraz sól. Zamknąć pokrywę dzbanka. Wyrabiać ciasto – czas 20 sekund, obroty 4.
Krok 3 – Otworzyć pokrywę dzbanka, do ciasta dodać nasiona lnu i pestki słonecznika. Zamknąć pokrywę dzbanka, wyrabiać ciasto – czas 15 sekund, prędkość 3, obroty wsteczne.
Krok 4 – Ciasto pozostawić w naczyniu do wyrastania na 1 godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Po tym czacie wymieszać ciasto – czas 15 sekund, obroty 3, obroty wsteczne.
Krok 5 – Otworzyć pokrywę dzbanka. Za pomocą łopatki wyłożyć ciasto na stolnicę lub blat.
Krok 6 – Ciasto podzielić na dwie części, z każdej uformować podłużny chlebek. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawić do wyrastania na kolejną godzinę.
Krok 7 – Nagrzać piekarnik do temp. 240˚C z termoobiegiem. Za pomocą pędzelka posmarować chleb wodą, blachę włożyć do piekarnika. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę pieczenia do 180˚C, piec kolejne 20 minut (razem czas pieczenia 30 min). Przed podaniem ostudzić chleb.
Mi nie wyszedł. Nie wiem dlaczego ale nie wyrósł, był bardzo zbity, ciężki i za słony.
Dziękujemy za komentarz. Za każdym razem przepis może wyjść inaczej, w zależności od dodanych składników, gramatur i czasu. Pozdrawiamy serdecznie 🙂
Robilam w keksowce, ale bez ziaren. Bardzo dobry. Na drugi dzień rowniez.
Dziękujemy za komentarz 🙂 Gratulujemy udanych wypieków!
Robiłem chlebek już dwa razy i zawsze wychodził. Żona była zadowolona 🙂.
Gratulujemy udanego wypieku „-)
Robiłem ten chlebek ostatnio przy pomocy piecyka gazowego. Chlebek musiał siedzieć ok 45 minut. W związku z tym mam prośbę i myślę, że wiele użytkowników by się pod tym podpisało. Nie wszyscy mają piecyki elektryczne. Niektórzy mają piecyki gazowe. W związku z tym, jeżeli dany przepis wymaga użycia piecyka, poddawajcie czas pieczenia i dla piecyka gazowego i dla piecyka elektrycznego. To taka mała sugestia.